Żywopłoty

 

Można je założyć zarówno z roślin liściastych jak i iglastych. Te ostatnie są o tyle dobre, że tworzą zasłonę przez cały rok, czego nie można powiedzieć o dużej ilości gatunków liściastych.

Do roślin iglastych godnych polecenia na wysokie żywopłoty, należą żywotniki inaczej zwane tujami (łac.Thuja). Wśród nich najpopularniejsze odmiany to:
Thuja occidentalis ‘Brabant’, ’Columna’, ’Melanyana’, ’Aureospicata’, ‘Aurescens’, itd.

 

Są to odmiany szybko rosnące o rocznym przyroście w póŹniejszym okresie nawet 50cm.
Stworzymy z nich szybko zieloną ścianę. Powinno się je sadzić w odstępach 70-80cm.

Odmianą bardzo modną w ostatnim czasie jest Thuja occidentalis ‘Smaragd’. Zaletą tej odmiany jest bardzo zwarty pokrój i soczysty odcień zieleni nawet w ciągu zimy. Roczny przyrost +- 35cm w późniejszym okresie. Sadzonki tej odmiany powinno się sadzić w odstępach 55-65cm.

Na niskie żywopłoty iglaste godne polecenia są: Thuja occidentalis ‘Danica’, ‘Hoseri’, ‘Golden Globe’, Juniperus squamata ‘Blue Star’, Pinus mugo, itd.

Najpopularniejsze rośliny polecane przez naszą szkółkę na żywopłoty liściaste to:

 


Berberis thunbergii ‘Atropurpurea’,‘Atropurpurea nana’, ‘Aurea’ itd. Jest to bardzo ładna roślina stwarzająca niepowtarzalny purpurowy żywopłot, obsypany w późniejszym okresie owocami zalegającymi także przez okres zimy. Sadzenie w jednym rzędzie lub w dwóch (tzw. zygzak) 3-8 sztuk na mb.
Spirea japonica ‘Golden Princess’ – tawuła japońska o ślicznym, złotym odcieniu. Kwitnie na różowo nieraz trzy razy w ciągu roku!
Spirea arguta - tawuła kwitnąca bardzo obficie na kolor biały

 

Buxus sempervirens – bukszpan wiecznie zielony. Jedna z najpopularniejszych roślin liściastych. Nie gubi liści na zimę, mrozoodporny.