Sadzenie roślin

 

Przed posadzeniem roślin bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie stanowiska. Należy usunąć wierzchnią darń, przekopać glebę usuwając wszystkie korzenie chwastów, kamienie i gruz po budowie domu.

Sadzenie rozpoczynamy od wykopania otworu minimum dwa razy szerszego i głębszego od pojemnika, w którym rosła sadzonka. Na spód dołka jeżeli jest to konieczne dosypujemy odpowiedniego podłoża poprawiającego jakość gleby, w której będzie umiejscowiona roślina.
Jeżeli jest to tzw. iglak o małych wymaganiach, wystarczy niewielka domieszka podłoża pod iglaki, a w przypadku roślin kwaśnolubnych należy praktycznie cały dołek wypełnić kwaśnym torfem o określonym dla danej rośliny pH.
Rośliny pospolite, do których zaliczamy między innymi rodzimą brzozę czy lipę, niemal wszędzie dobrze rosną, dlatego nie wymagają dodawania lepszej ziemi, a jeżeli już to zrobiliśmy nigdy nie zaszkodzi to roślinom.
Po przygotowaniu otworu do sadzenia, następnym etapem jest umiejscowienie w nim rośliny po uprzednim ściągnięciu z niej pojemnika, w którym rosła sadzonka. Wstawiamy roślinę do dołka, wlewamy trochę wody i obsypujemy podłożem.
Starajmy się sadzić roślinę na tej samej głębokości co rosła w pojemniku i nie żałujmy wody podczas podlewania. Podczas wlewania wody bardzo pomocne jest delikatne poruszanie sadzonką, co powoduje że woda i dosypane podłoże dotrą do całej bryły korzeniowej.
Unikajmy deptania wokół świeżo posadzonej rośliny, gdyż często powoduje to uszkodzenie korzenia (głównie w przypadku młodych roślin), utrudnia swobodny dostęp powietrza i wody do korzenia. Jeżeli już chcemy ubić ziemię wokół rośliny, róbmy to bardzo delikatnie.
Wysokie rośliny lub smukłe drzewka warto przypalikować, co zabezpieczy je przed wywracaniem przy silnym wietrze i pozwoli im swobodnie się przekorzenić.
Po posadzeniu rośliny, nie należy z powrotem kłaść darni o ile taką ściągaliśmy wcześniej, gdyż będzie konkurować z rośliną o pokarm i wodę. Górną warstwę podłoża wokół rośliny dobrze jest obsypać warstwą kory. Dzięki temu zabezpieczymy roślinę przed utratą wody, poprawimy napowietrzenie podłoża i unikniemy nadmiernemu zachwaszczeniu.